Přídavná světla na BMW GS 1200

Někdo by si řekl proč ? Není to spíše výhrada řady Adveture? Jednoznačně říkám NE, nejenom že budete lépe vidět na silnici a v terénu, ale také vás budou lépe vidět ostatní a to je také dost důležité. Stále jsem přemýšlel, jak toto vyřešit a zbytečně moc nevysušit svou peněženku, tak se tu podělím o zkušenosti,  jakým způsobem vše zapojit.

Rozhodl jsem se o instalaci neoriginálních světel, která nemají připravenou elektroinstalaci k tomuto modelu motocyklu a tak jsem si udělal návrh zapojení. Zapojení je navrženo s přídavným relé, abych pro tyto světla udělal samostatný okruh. Tento okruh nejde zapnout, pokud není zapnut klíček. Viděl jsem, že někteří lidi si tyto světla zapojí přímo na baterii a přes spínač. Zde hrozí, že světla zapomenou vypnout a vybijí si tak baterii.

Na obrázku je vidět dva zdroje napětí. Jeden zdroj napětí jsem využil z konektoru, který slouží k napojení diagnostiky. Kabel, který je zeleno/žlutý má napětí 12V, pokud je otočený klíček v zapalování. Toto napětí mi jde do spínače na řidítkách. V případě, že tento spínač sepnu, sepne relátko druhý okruh a světla se rozsvítí. Vše je chráněno pojistkami a to 5A pro první okru a 20A druhého okruhu.

Vše funguje bezvadně a nemusím se bát, že někde zapomenu svítit.

Články

TOPlist