Středočeský menhir

Vyslovím-li před vámi  slovo menhir, určitě každému se  v první řadě vybaví obrázek proslulého Stonehenge. Proto abyste jeden takový viděli, nemusíte vůbec jezdit do Anglie, Francie či na Maltu. Opravdový menhir můžeme vidět i u nás v Čechách a ti kdo jste z Prahy, tak ho máte skoro za plotem.

Lidé ho nazývají Kamenný pastýř nebo také Kamenný muž  a najdete ho za obcí Klobuky 10 km severozápadně od Slaného v okrese Kladno. Kámen tu stojí osaměle uprostřed pole a je dobře vidět z přilehlé silnice. Kamenný pastýř měří 3,3 m a jedná se tak o nejvyšší pravěký menhir u nás. Kdysi prý byl obklopen kruhem menších kamenů – oveček. Ty se ale do dneška už nedochovali, no obdělávat se holt musí. Dříve kámen stál divoce uprostřed louky a působil tak opravdu přirozeně. Nyní, je obehnán nízkou palisádou a doplněn dvěma lavičkami. No k tomu asi nelze nic dodat, ale i přes tuto šmouhu na kráse  stojí návštěva opravdu za to.

Pro milovníky starých příběhů a legend má toto místo také své kouzlo. S kamenem je totiž spojená stará pověst, která vypráví, že kámen při každém zvonění v kostele sv. Vavřince v nedalekých Klobukách postoupí o krok rovný špendlíkové hlavičce blíže ke kostelu. Až prý k němu dojde, nastane konec světa.  Zatím je Kamenný pastýř ještě od vesnice docela daleko, takže pokud nezačne sprintovat, nemáme se čeho bát. Další zajímavostí, pro ty co mají rádi věci za hranicemi lidského rozumu,  je to, že během letního slunovratu tu prý byli naměřeny odchylky geomagnetického pole. Nebo také, že pod menhirem je prý podzemní jezero, které je zdrojem pro pramen v obci. No záleží jen na vás, které zajímavosti dáte přednost. Nám stačilo, že jsme se tu jednoho letního odpoledne zastavili  a kochali se nádhernou krajinou a pozitivní energií všude kolem.

[googleMap name="Kamenný pastýř" description="pravěký kamenný menhir u obce Klobuky" width="448" height="336" directions_to="false"]50.30125,13.984472[/googleMap]

  • David Havel

    Ahoj, máte moc hezké stránky! Dovolil jsem si na ně odkazovat i ze svého blogu ;) Na většině míst (v ČR), kde jste byli, jsem byl již také. Líbí se mi váš styl vyjížděk, tak myslím, že se k vám někdy přidám. Jel bych nyní v sobotu, ale již mám jiný program, škoda :( Vypadá to opět na super výlet! Tak ať vám vyjde! PS: nedaří se mi vydolovat GPS souřadnice tohoto menhiru, bylo by možné mi je zaslat na mejl nebo napsat na blog? david.havel@seznam.cz ; http://www.davidhavel.pise.cz

Články

TOPlist