Ostrov Krk 2009

Ostrov Krk se stal cílem naší další loňské cesty. Vzhledem k času, který jsme měli (tedy spíše neměli) , chuti si zajezdit a smočit tělo v moři,  padla volba na tento ostrov. Ostrov Krk je spolu s ostrovem Cres největší ostrov v Jaderském moři. Podle nejnovějších měření  se s podivem došlo u obou ostrovů ke shodnému číslu 406km2, takže nelze jednoznačně určit ani jeden za ten NEJvětší.  No my jsme se rozhodli si touto maličkostí hlavu nelámat a spíše si užívat klid a ticho ostrova. Zajímavostí ostrova je to, že je spojen s pevninou mostem, který umožňuje ostrovu výbornou dostupnost.

Cesta z Čech probíhala s myšlenkou co nejrychlejšího přesunu směrem do teplých krajin. I tak jsme se nevyhnuli tradičnímu slejváku v rakouských Alpách. Je to občas trochu prekérní situace, když najednou z ničeho nic začne pršet a my nemáme, kde se rychle převléct do nepromoků. S nadějí v očích  a skřípějícími zuby potom vyhlížíme jakékoli odpočívadlo nebo benzínovou pumpu. Moc se tu také nevyplácí jezdit až na rezervu. Rozestupy mezi benzinovými stanicemi jsou koncipovány spíše z pohledu aut s přiměřeně velkou nádrží. Osobně jsem s tím měla problém, když jsme podobnou cestu

absolvovala ještě na Hondě Dominátor. Nezbytným vybavením se pro mě tehdy stal malý kanystr s benzínem. I tak jsem se nevyhnula strachu, že my dojde dřív než dojedu k benzínce.  Jinak cesta směrem na jih probíhala bez problémů, občas jsme se zastavili a na mýtnici zaplatili povinný poplatek a pokračovali dál. Postupně jak jsme sjížděli níže na jih začínalo být příjemné teplo. Ten den jsme stihli přijet do Rijeky a ubytovat se v kempu kousek za ní. V další cestě na Krk jsme měli v plánu pokračovat až druhý den.

Do druhého dne nás probudilo nádherné sluníčko a my s dobrou náladou sbalili stan a jeli do recepce zaplatit za ubytování. Když jsem předávala peníze recepční a loučila se, z jasného nebe najednou zahřmělo s takovou razancí až se malý domek otřásl v základech. Následně na to začalo mírně pršet. Nelámali jsme si tím hlavu, letní teplý deštík nás přece nerozhází, nejsme s cukru. Jenže potom co jsme sjížděli směrem do centra města, jemný déšť se rázem změnil v prudký příval vody. Rázem jsme byli promočení až na kost. Naše boty nepromokavé (jenže zevnitř) měli v sobě již tolik vody, že při každém pohybu se nám tam tvořil nepříjemný studený příboj. A to vše během pouhých 10 minut. Zastavili jsme na nejbližší benzínce a sušili se uvnitř, vytvářejíc kolem sebe pěkný rybník, který ani aktivní obsluha nestačila utírat. :-) Že společné utrpení sbližuje, jsme poznali, když se dovnitř nahrnul další promočený motorkář. Po chvíli vzájemného pomrkávání, jsme zjistili, že jsme krajané a dali se do hovoru. Dokonce jsme měli i stejný cíl cesty. Dostali jsme od něj pár rad a domluvili se, že přijedeme k němu do kempu. Jen ať si prý dáváme pozor na mokré silnice na ostrově. Obsahují velké množství křídy a jsou za deště extrémně kluzké. Chvíli jsme se ještě sušili a následně jsme se vydali  k ostrovu. Jak již bylo řečeno v úvodu severovýchod ostrova je s pevninou spojen mostem, takže za poplatek lze velmi snadno suchou nohou přejet tam a zpět. Most  má celkovou délku 630m a je tvořen dvěma vznosnými oblouky.

Centrální pylon mostu spočívá na malém ostrůvku Sveti Marko, který leží mezi pevninou a ostrovem Krk. Naše cesta následně vedla do malého klidného kempu Škrila u Staré Bašky. Ten se stal po zbytek cesty výchozím bodem našich vyjížděk.

Ostrov Krk je opravdu zajímavým cílem výletů. Ostrov je poměrně hornatý a řídce porostlý travou. Tato zdánlivá nehostinnost je způsobená silným větrem vanoucím z pevniny, kterému se říká bora. Vítr je to opravdu záludný a nebezpečný nehledě na to, jestli jste na moři nebo na pevnině. Často v noci udeřil s takovou razancí, že lámal stany, které nebyli schované mezi stromy nebo za kamennou zídkou. Právě tento vítr způsobil, že se část pevniny se změnila v hornatou pustinu, ve které se rýsují kamenné zídky tzv. gromače kdysi rozdělující pastviny a pozemky. I přes tuto zdánlivou nehostinnost nabízí mnohé zajímavosti. Můžete zde navštívit řadu úžasných míst a hlavně si užívat klidu ostrova. Osobně můžeme doporučit například novější město Punat s příjemným přístavem pro jachty a zajímavým klášterem na ostrově Košljun. Nádherný pohled na ostrůvek je z ptačí perspektivy nebo z lodí brázdících tamní zátoku. Dalším příjemná vyjížďka byla i k městu Baška na jihozápadě ostrova.  Než se k městu dostanete projíždíte oblastí zvanou  Bašská stezka, která je centrem hlaholského písemnictví. Na vrcholu před údolím je obrovská kamenná socha znázorňující první písmeno hlaholské abecedy.  Celé příjemně zelené údolí Bašské stezky  je ukončené městečkem Baška, proslulého tamní kuchyní a úzkými uličkami mezi domy.  Nicméně najdete tu i řadu dalších míst, které stojí za návštěvu. A v momentě kdy vás tamní klid omrzí, můžete se lodí nebo přes most vrátit zpět na pevninu nebo vyrazit směr domov.

Fotogalerie zde: Ostrov Krk

[googleMap name="Stará Baška" description="Kemp Škrila" directions_to="false"]Stara Baška[/googleMap]

Články

TOPlist