Huť Jakub v Tasicích

Chcete-li na vlastní oči vidět, jak nádherná a také těžká  byla práce skláře v 19 století, doporučujeme navštívit sklářský skanzen Huť  Jakub v Tasicích u Ledče nad Sázavou. Toto jedinečné místo se stalo dějištěm seriálu “Synové a dcery Jakuba skláře”. Pokud tedy chcete vidět jednu z mála zachovaných původních skláren, vyrazte do Tasic.

Huť Jakub byl založena roku 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem, což ji řadí mezi nejstarší sklárny v Evropě. Ale není  to pouze to stáří sklárny, které ji vysloužilo statut unikátní technické památky a ve své době i celosvětový věhlas.  Sklo z tasické sklárny se objevilo na stole francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte a skleněné lustry zdobily paláce v Indii. V pozdějších letech byla sklárna pověstná unikátními barvami skla a různými technologiemi, které se jako rodinné tajemství dědilo pouze mezi skláři. Řada z nich se bohužel do dnešních let již nedochovala. Podobné technologie zpracování skla jsou dnes k vidění např. v benátskému Muránu.

K vidění je zde kromě dochovaného kompletního vybavení sklárny také obrovský generátor na dřevoplyn a brusírna, kde se skleněným výrobků dávala jejich finální podoba. Některé kousky nádherných skleněných výrobků z Tasic a z dalších ještě  fungujících skláren si můžete koupit přímo v malém obchůdku, který je součástí areálu.

Otevírací doba:

duben–září        Po–Ne              10:00–16:00

říjen–březen      Út–Ne              10:00–15:00

[googleMap name="Huť Jakub Tasice" directions_to="false"]Tasice 1[/googleMap]

Články

TOPlist