Rozhledna Krásno

Cestujete-li krajinou na motorce, vždy se Vám naskytne spoustu nádherných míst, které stojí za zastavení. Někdy je to nádherná okolní krajina, zajímavé skály nebo divoká řeka. Jindy zase objevujete krásy lidské zručnosti a vynalézavosti. A někdy naleznete místa, kde lze obdivovat lidský i přírodní výtvor dohromady. K takovým místům patří zcela jistě rozhledny. Spojují v sobě krásu a důmyslnost stavby s uchvacujícím výhledem do okolíTaková je i vyhlídka Krásno u Karlových Varů. 

Nad obcí Krásno poblíž Horního Slavkova  (okres Karlovy Vary) se nachází jedna z nejpodivuhodnějších rozhleden v České republice.  Jedná se o zajímavou kamennou vyhlídku jejíž tvar připomíná k vrcholu se zužující homoly.

Rozhledna na Krásenském vrchu  (777 m.n.m.), zkráceně též Krásno, byla postavena v letech 1933-34 v období hospodářské krize a vzorem pro stavbu prý byla babylónská věž. Tvar rozhledny je opravdu nevšední. Základna věze je 11 m široká a postupně směrem nahoru se zužuje a na vrcholu má věž průměr pouhé 4,2m. Po obvodu rozhledny se ve spirále točí schodiště se 120 schody, po kterém lze vyjít na kruhovou vyhlídkovou  terasu  ve výšce 25 m nad terénem. Z vrchu rozhledny je krásný výhled na dominanty Krušných hor na vrch Klínovec a Plešivec. Zajímavé na této rozhledně kromě jejího tvaru je také účel, pro který byla postavena. V období velké hospodářské krize byla nezaměstnanost 25%. Občané Krásna se tehdy rozhodli stavbou vyhlídky podpořit turistický ruch v oblasti a zaměstnat ty, kteří neměli práci.  Náklady na stavbu museli být opravdu minimální. Stavba se realizovala za použití nejprimitivnějších nástrojů a materiálem na stavbu byl kámen z místních svahů. Váha spotřebovaného kamene byla 18.700 tun a celkové náklady na stavbu činili 47.768 Kč. Denní mzda dělníků pracujících na stavbě byla 10-15Kč. Pro lepší představu 1kg chleba stál tehdy 2Kč. Je to opravdu neskutečné, když si uvědomíme, že stavba byla dokončena za pouhé 2 roky. Rozhledna je volně přístupná a opravdu stojí za návštěvu.

[googleMap name="Rozhledna Krásno" description="Krásenský vrch" directions_to="false"]50.108332,12.789931[/googleMap]

  • Barta Rostislav

    Ahoj,
    to jste dojeli až k rozhledně, nebo jste nechávali motorku u silnice?

  • http://www.roadbook.cz/ roadbook.cz

    Ahoj, s motorkami jsme dojeli až k rozhledně po pěší cestě. Ale posledně , když jsme projížděli kolem, všimli jsme si, že se tam objevil nový plot na dobytek. Vede tam i druhá pěšina směrem od obce, ale ta vypadala užší.

Články

TOPlist