Hasištejn

Jedu si nádhernou krajinou po kopcích Krušných hor a najednou přijíždím do malé vesničky zvané Místo poblíž Klášterce nad Ohří. Vesnička je to malá, za to má nevídaný unikát. Jedná se o zříceninu hradu Hasištejn. Rozhoduji se, že tento hrad navštívím a tak odbočuji dle ukazatelů. Projíždím úzkou asfaltovou cestou, která je zasypána žlutooranžovým listím. Možná to je tím, že je podzim v plném proudu a teploměr mi ukazuje 6°C. Přijíždím na parkoviště před hrad a již zdálky pozoruji, jak se přede mnou objevuje největší věž tohoto hradu.

Hrad Hasištejn je pro mě nejen krásné místo v přírodě, ale místo kam občas zajedu na motorce, abych “nasál” atmosféru gotického  hradu. Výhodou této památky je, že si ke vstupní bráně přijedete na motorce. V přímé blízkosti hradu se nachází větší parkoviště, kde si pohodlně zaparkujete a k hradu již dojdete těch pár kroků pěšky. Hrad se nachází na ostrohu mezi Prunéřovským potokem a na východě proláklinou jeho horského přítoku.  Období jeho založení je datováno do 14. století, kdy byl založen jako strážní hrad se strategickým významem pro obranu země. Jeho úkolem bylo chránil horské průsmyky, jimiž přicházeli do Čech důležité dálkové cesty z Německa.

Poloha hradu je pro strážní hrad přímo ideální. Z gotických oken hradu je vidět do širokého okolí.  Pokud se rozhlédneme po okolí hradu a okolní přírody, tak je tu opravdu nádherný výhled. Jediná šmouha na krásném výhledu do krajiny je  sousední elektrárna Prunéřov se svými obřími chladícími věžemi. To kdyby naši předkové viděli.

Areál hradu se do dnešních dob zachoval v opravdu pěkném stavu včetně mnoha místností, věže  a sklepení. Původní název hradu „Hassenstein“ v německého překladu znamená  skála nenávisti. Historii názvu osvětluje až dobová legenda, která vypráví o obrovském neštěstí, které se zde událo. Jeden z majitelů hradu se vydal na výpravu proti loupeživým Avarům a zanechal na hradě svou dceru v péči hradního kaplana.  Po delší době, kdy se otec nevracel se dcera zamilovala do svého nápadníka a pojala ho za manžela. Otec se  ale jednoho dne vrátil z boje a dozvěděl se o této novině. A jak bývá zvykem nadšený z toho příliš nebyl. V zápalu zlosti vtrhl do hradní kaple a aniž by čekal na kaplanovo vysvětlení, proklál ho mečem. Zlost knížete byla tak veliká, že nechal dokonce svou dceru zazdít ve zdech hradu. Po té co zlost opadla, si kníže uvědomil své činy. Nechal si osedlat svého koně a v plné zbroji ukončil svůj život skokem z hradeb, kde byl skála nejstrmější. Třetí život byl tady zhuben nenávistí. Po tomto velkém neštěstí zůstal hrad po řadu let opuštěn a dostal jméno Hasištějn.

I přes ponurou minulost je hrad Hasištejn opravdu nádherné místo, které určitě nezapomeňte navštívit při svých cestách podkrušnohořím.

[googleMap name="Hrad Hasištejn" directions_to="false"]Hasištejn[/googleMap]

 

Články

TOPlist