Litoměřicko

Sluníčko se tento víkend začalo výrazně protahovat po dlouhé zimě a nás to táhlo na projížďku. Krušné hory jsou pořád ještě v objetí zimy a řada menších cest je zalita pod ledovou krustou. Volba tedy padla na jižní směr – oblast Litoměřicka. Krajina je tu moc pěkná, zvlášť pokud jedete čistě po vedlejších silnicích. V této oblasti projíždíte mnoha malými obcemi rozesetými mezi rozsáhlými poli. A pokud víte, kde se zastavit, uvidíte i řadu zajímavostí. 

Libochovický zámek

První zastávkou na naší trase je malebné městečko Libochovice, které leží na břehu řeky Ohře na úpatí Českého středohoří poblíž hory Říp. Přestože  ještě nezačala návštěvnická sezóna, brána zámeckého areálu je otevřená a zve k venkovní prohlídce zámku a zámecké zahrady. Zámek leží uprostřed města a spolu se zahradou patří ke skvostům raně barokní architektury. V předjaří vypadá zámek i zahrada posmutněle a šedě, ale v letních měsících se areál rozzáří různými barvami zeleně a výrazným pokřikováním barevných pávů.

Procházíme barokním areálem, který čítá několik budov od bývalých stájí, přes palmový skleník a vlastní budovu zámku. Venkovní fasáda je poměrně omšelá.  Nedávnou rekonstrukci, kterou si prošla zámecká budova,  nepřipomíná již vůbec nic. Za prohlídku však rozhodně stojí interiér zámku, kde si můžete prohlídnout honosné místnosti a sály, ale také rozsáhlé sklepení. Určitě byste neměli zapomenout na návštěvu impozantního Saturnova  sálu, který výškově prostupuje dvěma patry a pro svou vynikající akustiku je využíván jako koncertní sál. Po prohlídce zámku určitě osvěží procházka zámeckým parkem, upraveném  podle vzoru parku ve Versailles.

Pokud přijedete do Libochovic autem, určitě nezapomeňte navštívit blízký hrad Hazmburk.  Bohužel pro většinu z nás co mají větší motorky, je vyšlapaná kozí stezka na hrad, nesjízdná a je nutné nechat motorky dole na parkovišti v obci Klapý  a vydat se pěšky na hrad.

 

Peruc

Pokračujeme z Libochovic směrem na Louny a přijíždíme do obce Peruc, která  známa zejména ve spojitosti s pověstí o setkání knížete Oldřicha a pradleny Boženy. Pokud budete dobře hledat, najdete zde původní studánku, kde podle pověsti prala Božena prádlo. Kníže Oldřich, který se touto dobou vracel z lovu, se u studánky zastavil a do pradleny se zamiloval natolik, že se rozhodl se s ní oženit. Jejich syn Břetislav tu pak na památku nechal kolem studánky vystavět kamenné gotické zábradlí a stříšku. Průzračná voda stéká kamennými kaskádami níže až k místu, kde vyrůstá mohutný dub nazývaný Oldřichův. Jeho věk se odhaduje na 1000 let a patří mezi 10 nejvýznamnějších stromů Evropy. Jeho rozměry jsou opravdu úctyhodné  – výška přes 30 m a obvod u paty kmene 970 cm. Je to opravdový velikán  a to i přes to, že přečkal dva požáry a musel být následně výrazně prořezán. Koruna stromu je nyní spřažena kovovými pásy, aby se pod tíhou větví nerozlomila. Oldřich, však s svůj boj s rozmary počasí a nepříznivými okolnostmi nevzdává a je možné, že tu bude stát ještě několik století.

V Peruci, kromě Oldřichova dubu a Boženiny studánky, můžete také navštívit perucký zámek s galerií malíře a grafika Emila Filly nebo posedět na náměstí u dobrého oběda. Kousek od Peruce směrem na Slaný stojí u obce Klobuky menhir Kamenný pastýř, který určitě také stojí za vidění.

[googleMap name="obec Peruc" directions_to="false"]Peruc[/googleMap]

Články

TOPlist