Krakovec

 
 
V naší, v naší
v naší rujně straší
tak honem domů braši
jsme v strašidelný kaši.

Našim vzduchem
se prohání duch s duchem
jsou slyšet pouhým uchem
a páchnou sirným puchem
bílá paní tě plácne bílou dlaní
a upír právě shání svou oběť na mlsání.
 
 
 
 

Kde, že nám to straší? Nemusím se dvakrát ptát, z jakého filmu je tato veselá písnička o strašidelném hradu Brtník. Film „Ať žijí duchové“ viděl každý z nás již určitě několikrát. Tento nestárnoucí film se natáčel na hradě Krakovec, který vytvořil úžasnou atmosféru pobořeného strašidelného hradu.  Chtěli jsme se osobně seznámit s hradní bílou paní, skřítky a dalšími hradními strašidly, tak jsme se vydali prolézt hrad od sklepení až po hradní kapli.

 

Krakovec se nachází ve stejnojmenné obci ve středních Čechách kousek od Rakovníka. Je situován na širokém ostrohu nad soutokem Šípského a Krakovského potoka, na hranici CHKO Křivoklátsko v opravdu malebné krajině. Jedná se nejen o nádhernou romantickou zříceninu, ale také o vrchol české hradní architektury 14. století. Je to vlastně jeden z mála přechodových typů mezi hradem a zámkem. Krakovec totiž nebyl postaven pro obranu, ale jako obytná stavba. Z toho důvodu byly i jeho obranné prvky sníženy na minimum – žádná mohutná opevnění zde tedy nehledejte, dokonce i půlválcová věž nebyla vystavěná jako obranná, ale spíše jako obytná část hradu. Hrad patřil ve své době k našim nejluxusnějším hradům. Nacházelo se zde 26 pokojů a dalších osm místností bylo ve sklepě. Na Krakovci pobýval také mistr J. Hus, po té co byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy.

Prostory hradu jsou opravdu zajímavé a určitě při procházce hradem si zde vybavíte řadu scén z filmu.  Největší dojem však na mě udělal hned při vstupu nádherný zrekonstruovaný dřevěný most. Původně se jednalo o padací most, který byl jedinou přístupovou cestou do hradu přes hluboký příkop. Most byl v letech 2000-2005 zrekonstruován za použití historických technologii a postupů bez jakékoli moderní technologie. Dokonce byly použity historické tesařské sekery a speciálně sestavený historický jeřáb. Při návrhu konstrukce mostu byl využit středověký konstrukční princip husté trojúhelníkové sítě prostorově provázaných prvků. Základním konstrukčním spojem je dnes již nepoužívaná “rybina” rybinový plát. I při použití původních technologií je most schopen unést zatížení od přejezdu vozidla o hmotnosti neuvěřitelných 6 tun.

Krakovec opravdu stojí za návštěvu. Pokud budete mít štěstí tak možná narazíte na Leontýnku, bezhlavého rytíře nebo pracovité skřítky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 [googleMap name="Hrad Krakovec" directions_to="false"]Krakovec[/googleMap]

Články

TOPlist