Onen svět

 Víte, kde leží Onen svět?  Asi řada z Vás mi odpoví, že ještě neměla tu smůlu to zjistit a kdyby měli, tak už nebudou mít šanci mi o tom  povyprávět. Jak víte, rádi navštěvujeme místa, která mají nádech tajemna.  Proto vám dnes přinášíme jedinečnou reportáž z naší cesty na Onen svět. Určitě již všichni čekáte nějakou tu novinářskou kachnu, že? Pravda je taková, že tohle není článek o naší zkušenosti se světlem na konci tunelu, ale o místě v Čechách, které se tak opravdu jmenuje.

Onen svět totiž není žádné tajuplné místo, ze kterého není návratu.  Jedná se totiž o malebnou turisticko u chatu s vyhlídkou na pomezí Středních a Jižních Čech, v Lašovicích poblíž obce Kovářov. Z Prahy sem je to co by kamenem dohodil, tedy pokud dohodíte 80km. V blízkosti vodní nádrže Orlík se nachází 627 metrů vysoký kopec Hrby. Na jeho jihozápadním hřebenu byla v roce 1940 postavena Klubem českých turistů v nadmořské výšce zhruba 590 metrů turistická chata. Proč byla chata pojmenována zrovna Onen svět, již asi nezjistíme. Můžeme se jen domnívat, že pojmenování nějak souvisí s klidem, který můžeme zažít jen na Onom světě.

V těsné blízkosti chaty vznikla velmi pěkná dřevěná rozhledna věnovaná obdivovateli zdejší krajiny, ing. Langovi – neboli Langova rozhledna. Rozhledna měří 15 metrů, přičemž stoupáte-li na vrchol, můžete se zastavit na jednom ze čtyř vyhlídkových pater. Za pěkného počasí se vám naskytne pohled na panoráma Šumavy, Orlickou přehradu a nepřehlédnutelný zámek Orlík. Na severu pak lze rozpoznat charakteristický vysílač Cukrák nedaleko Prahy. Máte-li opravdu velké štěstí, můžete dokonce spatřit vrcholky Alp. A že to není žádný výmysl, se můžete přesvědčit na fotce.

No chce to mnoho trpělivosti, než se Vám takový to snímek naskytne. My jsme takové štěstí sice neměli, ale i tak jsme si výlet užili. A pokud budeme mít cestu kolem, nezapomeneme se na Onom světě zastavit.

 [googleMap name="Onen svět" directions_to="false"]49.562307,14.237954[/googleMap]

Články

TOPlist