Z Mělníka do Mladé Boleslavi

Sluníčko již po ránu pěkně pálí a připomíná, že dnes bude opravdu krásný slunečný den. Zůstávat doma v takovém počasí je učiněný hřích. Zapichujeme tedy prst do mapy a vyrážíme na vyjížďku po silničkách v okolí Mělníka a Mladé Boleslavi. Tato takřka trojúhelníková oblast sevřená mezi městy Mělník, Česká Lípa a Mladá Boleslav má moje velké sympatie. Vždycky nás totiž dokáže překvapit trasou nebo zajímavostí, kterou jsme předtím neviděli. O tom, že často pouhá cesta může být cíl, tu nemůže být pochyb.

Naše trasa začíná kousek nad Mělníkem v obci Želízy. Tato malá vesnice, je zcela stejná jako řada dalších jí podobných. Když se pustíme cca 500m do lesa po modré turistické cestě, najdeme zde zcela unikátní podívanou. Po notném stoupání v parném vedru se před námi objeví obrovské čertovské hlavy šklebící se na nás z protější skály. 9m vysoké reliéfy čertovských tváří vytesané do pískovcové skály působí opravdu strašidelně. Jedná se o dílo sochaře Václava Levého, které zde vytvořil v letech 1841-1846. Z hlediska rozměrů se jedná v českých poměrech o zcela unikátní dílo. Přestože jsou ukryté v borovicovém lese, trpí nepříznivými povětrnostními vlivy a nekázní návštěvníku, kteří po nich lezou. Čertovy hlavy nejsou jediným sochařským výtvorem, který lze podél stezky najít. Pokud budete pokračovat dál, nejspíše narazíte na Hada, Harfenici nebo husitské bojovníky.

Naše trasa pokračuje dál směrem do srdce CHKO Kokořínsko. Oblast nabízí bezesporu ty nejúžasnější silničky obklopené pískovcovými skalami bizarních tvarů. Pokud se bude chtít pokochat úžasnou skalní krajinou lemující úzkou silničku tak těsně, že si na ni můžete takřka sáhnout, doporučuji jet trasu z obce Kokořín do Kokořínského dolu nebo naopak. Silnice je zde stavěná spíše pro cestovní endura, která se nezaleknou nějakého výmolu nebo nerovnosti. Ale kdo by tu jel rychle, když je na co se dívat. Na trase můžete navštívit také navštívit nádherný hrad Kokořín nebo tajemný hrad Houska, ve kterém se údajně nachází vchod do pekla, který střeží černý mnich bez tváře.

Z Kokořínského dolu po místních silničkách nabíráme směr na Mladou Boleslav. Kousek před ní totiž leží další cíl naší cesty, malá obec  Jizerní Vtelno s pohádkovým zámkem Stránov.  Obci dominuje vysoký železniční viadukt, který přemosťuje údolí a spojuje tak stanice Benátky nad Jizerou a Vinec. Celý most je 152 m dlouhý, 27 m vysoký a 5m široký. V roce 1924 byl původní most dodatečně zpevněn třemi železobetonovými oblouky a jedná se tak údajně o vůbec první velký betonový železniční most v českých zemích. Na celou obec s viaduktem je pěkný pohled z věže novorenesančního stránovského zámku, který stojí nad obcí. Zámek je opravdu kouzelný a určitě může soupeřit o titul nejpohádkovější zámek. Po znárodnění v roce 1950 byl bohužel zámek využíván jako dětský domov, čemuž odpovídaly i veškeré necitlivé úpravy zámeckých prostor.  Nyní tu probíhá postupná rekonstrukce, která má stavbě vrátit krásu a lesk, který v minulosti bezesporu měl. Jako návštěvníci si zde můžete projít interiér zámku a vystoupat na gotickou věž, ze které je úžasný výhled na okolí.

Články

TOPlist