Zámek Ploskovice

Pokud pomalu dáváte dohromady tipy na letošní zajímavé vyjížďky, určitě byste si neměli vynechat výlet na romantický zámek Ploskovice. Nádherný zámecký areál naleznete při svých cestách litoměřickým krajem ve stejnojmenné vesnici, která leží na cestě mezi Litoměřicemi na obcí Úštěk.

Nechejte motorku nebo auto na návsi a proklouzněte nenápadnými dřevěnými vraty do zámeckého parku. Pokud budete mít štěstí jako my, přivítá vás livrejovaný lokaj, který si vás bude zvědavě prohlížet. :-)

Zámek je původně barokní a nechala si ho vystavět tehdejší majitelka panství vévodkyně Anna Marie Toskánská údajně podle návrhu významného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.  Jedná se rozsáhlý zámek postavený na pravidelném čtvercovém půdoryse. Jeho zvláštností je to, že byl vystaven na okraji terénního zlomu a z toho důvodu se ze severu jeví jako dvoupatrový, z jihu pak třípatrový. Zlom vyrovnávají umělé vodní jeskyně  tzv. grotty. Ve vztahu k jižnímu průčelí jsou tedy grotty přízemními prostory zámku, ve vztahu k severnímu průčelí se nacházejí v situaci sklepů. Původně byly grotty napojeny na důmyslný vodní systém, který je zásoboval vodou gravitačně pomocí štoly a vyrovnávací nádrže. Nyní zásoby vody obstarávají moderní čerpadla.

Zámek obklopuje 8 ha nádherného zámeckého parku, který je řešen s přísnou osovou symetrií tak, aby zachycoval co nejvíce slunečního světla. Zámek s přilehlými arkádami pak rozděluje zahradu na horní a dolní. Obou částem vévodí uprostřed širokých hlavních cest dvě elipsovité kašny s vodotrysky a nádhernou sochařskou výzdobou. V parku můžeme také obdivovat vzrostlý strom vzácného čínského císařského stromu. V dubnu a květnu tu kvete nádherně do fialova.

V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Habsburského, posledního korunovaného českého krále.

 

[googleMap name="Zámek Ploskovice" typecontrol="false" directions_to="false"]50.560379,14.199073[/googleMap]

Články

TOPlist