Panenský Týnec

Každé místo má svou minulost a nezaměnitelnou energii. Ale jsou také místa, která můžeme označit jako neobyčejná se zvláštním spirituálním nábojem, který je v místě patrný a může mít výrazné účinky na ty, kteří sem přijdou.  Jedením z takových míst se silnou pozitivní energií  je nedostavěný mohutný kostel při klášteře klarisek v Panenském Týnci.

Panenský Týnec leží mezi obcemi Slaný a Louny a s výškou 360 m.n.m. patří mezi nejvýše položená místa lounského okresu.  Malebné městečko má dlouhou historii sahající až do počátků slovanské kultury. Jméno města je složeninou dvou termínů, které se ale vztahují každý k jiné historii města. Jméno Týnec je odvozeno od slova Týn či starokeltského Taun, což znamená místo hrazené, otýněné, opevněné kůly. Panenský – odvozeno od panen klarisek františkánského řádu.

Město mělo odnepaměti zvláštní postavení. Leželo na důležité cestě  ve starých spisech nazývané “Via regia” neboli Královská cesta  z Prahy do Lipska.  Staré městečko bylo založeno ve 13. století pány z nedalekého hradu Žerotína. Nejznámější postavou tohoto rodu je Plichta ze Žerotína, člen družiny českého krále Jana Lucemburského a nejlepší bojovník své doby. Ten také nechal vystavět mohutný kostel v Týnci. Bohužel, ale padl v bitvě u Mühldorfu r. 1322 a chrám zůstal nedokončený. Dodnes je mlčenlivým strážcem  jeho hrobu.

Nedostavěný klášterní chrám se řadí svou uměleckou hodnotou k nejdokonalejším českým památkám české gotiky a i dnes nás ohromí svou monumentálností. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, které je 9 m široké a přes 20 m vysoké. Z poměrně krátké západní třílodní části zbyly pouze jižní zeď s portálem, polovina západní zdi a základy zdí ostatních. Ze čtyř lodních pilířů byly tři zbořeny a na čtvrtém částečně spočívá zvonice, která byla postavena o mnoho let později. Sednete-li si na místo, které je zakresleno na plánku u vchodu, ocitnete se přímo ve středu proudění energie. Podle různých měření se jedná o místo se silnou pozitivní energií, která má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života.

Od roku 2005 je to také oblíbené místo letních svatebních obřadů, pod širým nebem, přímo nad pozitivní zónou v nedostavěném gotickém chrámu.

Je jedno jestli věříte nebo ne, pokud budete mít cestu kolem, určitě se tu zastavte. Tohle místo určitě stojí za vidění a mezi námi pozitivní energie není nikdy dost.
 

 

[googleMap name="Panenský Týnec" typecontrol="false" directions_to="false"]50.295582,13.916389[/googleMap]

  • http://twitter.com/simonahonskova Simona Honsková

    Další tip na výlet s kapkou tajemné energie.

Články

TOPlist